IFC GLOBAL

RCS Sertifikası Nedir, Nasıl Alınır?

post-header

RCS Sertifikası Nedir, Nasıl Alınır?

RCS Sertifikası Nedir, Nasıl Alınır?

RCS (Recycled Claim Standard), geri ürünlerin gereklilikleri açıklayan bir standarttır. RCS, geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanımını artırmayı amaçlamaktadır. Bu sertifika, geri dönüştürülmüş malzemelerin takip edilmesi ve tedarik zinciri boyunca izlenmesi için gereklilikleri açıklar.

RCS sertifikası, geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanımını artırmak isteyen işletmeler için önemlidir. Bu sertifika, geri dönüştürülmüş malzemelerin takip edilmesini ve tedarik zinciri boyunca izlenmesini sağlar. Ayrıca, üretimde geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanımını artırarak çevresel etkiyi azaltmaya yardımcı olur.

RCS sertifikası almak isteyen işletmeler, IFC Global gibi akredite belgelendirme kuruluşlarına başvurmalıdır. RCS belgesi alma sürecinde işletmenin ilgili sahaları standarda dair beyanlar sunmaya, birtakım uygunluk belgelerinin toplanmasına ve yerinde ziyaretlere tabi olurlar. RCS Belgesi’nin kapsamında, işleme ve imalat, kalite ya da yasal uyumluluğun sosyal veya çevresel yönleri ele alınmamaktadır.

RFC Sertifikası nasıl alınır?

RCS Sertifikası almak isteyen işletmeler, IFC Global gibi akredite belgelendirme kuruluşlarına başvurmalıdır. RCS belgesi alma sürecinde işletmenin ilgili sahaları standarda dair beyanlar sunmaya, birtakım uygunluk belgelerinin toplanmasına ve yerinde ziyaretlere tabi olurlar.

RCS sertifikası sadece akredite belgelendirme kuruluşlarından alınabilir. RCS sertifikası verilmesi sürecinde işletmenin ilgili sahaları standarda dair beyanlar sunmaya, birtakım uygunluk belgelerinin toplanmasına ve yerinde ziyaretlerle mümkün kılınmıştır. RCS Belgesi’nin kapsamında, işleme ve imalat, kalite ya da yasal uyumluluğun sosyal veya çevresel yönleri ele alınmamaktadır.

RCS sertifikası almak isteyen işletmelerin, RCS standardının koşullarını yerine getirdikten sonra RCS belgesi başvurusunda bulunabileceklerini hatırlatmak isteriz. Belgelendirmeye hazırlık sürecinde ise IFC Global gibi mutlaka bir danışmanlık firmasından destek alınması önerilmektedir

 

IFC GLOBAL

About Author