IFC GLOBAL

Vegan Sertifikası

I F C

Vegan Sertifikası

Veganlık hayvanların gıda, giyim ya da başka amaçlarla maruz kaldıkları sömürü ve zulmün her türlüsünden uygulanabilir olan en mümkün mertebede- kaçınan ve buna ek olarak insanların, hayvanların ve çevrenin yararına, hayvan kullanımı içermeyen alternatiflerin geliştirilmesini ve kullanımını destekleyen felsefe ve yaşam biçimidir.

Beslenme söz konusu olduğunda, hayvanlardan tamamen veya kısmi olarak elde edilen ürünlerin reddedilmesini ifade eder.”Veganlar hayvansal gıda ve içecek tüketmedikleri gibi hayvandan elde edilen veya hayvanın bir parçası olan kürk, deri, yün, kemik ipek gibi yiyecek dışı maddelerin de kullanımına karşıdır.

Bunların yanı sıra hayvansal herhangi bir ürünün içinde yer aldığı temizlik, kozmetik, gıda takviyesi ürünlerin tüketimi ve hayvanların kullanıldığı gösteri, yarış, spor aktiviteleri ve hayvanat bahçelerine mesafeli oldukları bilinmektedir. Yine veganlık için değişmez koşullardan biri de üretilen ürünlerin laboratuvar ortamında hayvanlar üzerinde test edilmemesidir.Tüm bunlardan anlaşılacağı gibi veganlığın temel felsefesinin hayvanların hiçbir şekilde insanlar tarafından sömürülmemesi anlayışının hakim olduğu görülmektedir.

Günümüzde gerek hayvanseverlerin, gerek medya veya vegan derneklerinin yürüttükleri kampanyalarla hayvan hakları konusunda ciddi eylemler yapılmaktadır. Avrupa Hayvanları Koruma Derneği (PETA) en bilinen hayvan hakları savunucusudur. PETA tarafından dünyanın çeşitli yerlerinde sık sık eylemler yapılmaktadır. Eylemlerin kısmen başarıya ulaştığı da söylenebilir. Örnek olarak 2004 yılından itibaren Barcelona’da boğa güreşleri yasaklanmıştır. Tabi amaç tüm Dünya’da yasaklamaya gitmek.

Yine ülkemizde de bazı adımların atıldığını görebiliyoruz. Bunlardan birkaçı;Daha önce faytonların kullanıldığı İstanbul Adalar’da 19 Haziran 2020 tarihinden itibaren ulaşım elektrikli araçla yapılmaya başlandı.İzmir’de 26 Haziran 2019 tarihinden sonra Fayton kullanımı belediye tarafından durduruldu. Hayvan hakları savunucularının ısrarlı mücadeleleri başarıyı mutlaka getirecektir. Unutmayalım ki, Taşı Delen Suyun Gücü Değil Damlaların Sürekliliğidir.

444 3 105

BİZİ ARAYIN

View More
info@ifcglobal.com.tr

BELGELENDiRME BAŞVURUSU YAPIN

View More
Uploaded: 2023.08.07
Size: 777.99 KB