IFC GLOBAL

Helal Gıda Sertifikası

I F C

Helal Gıda Sertikası

NEDEN

Helal Gıda

SMIIC (İslam Ülkeleri Standardlar ve Metroloji Enstitüsü) tarafından oluşturulmuş OIC / SMIIC 1: 2019 Helal gıda için genel gereklilikler standardı göz önünde bulundurularak Helal belgelendirme hizmetini gerçekleştirmekte ve bu standart gereksinimleri dahilinde ilgili kuruluşların yeterlilik ve uygunluklarını ölçmektedir.

 

NEDiR+

Helal Gıda

Din, insanların ve toplumların tercihlerinde etkili olan en önemli faktörlerden biridir. Tüketici davranışlarıyla ilgili olarak yapılan çalışmalar, tüketici tercihlerinin dini hassasiyetleriyle bağlantılı olarak değiştiğini göstermiştir. Müslüman tüketiciler İslami kurallar çerçevesinde helal, kaliteli ve sağlıklı ürünler talep etmektedirler.

FAYDASI+

Helal Gıda

Belgelendirme veya sertifikalanma sadece gıdayı değil, hizmet, enerji, ulaşım ve kozmetik gibi diğer alanları da ilgilendirmektedir. Ürün ve hizmet üretiminde güvenilirlik standardı, İslam inanç ve değerlerine her aşamada saygılı olmayı içerir. Mesela kırmızı etin sadece hijyenik olması yeterli sayılmayıp, Kosher’de olduğu gibi helal sayılabilmesi için de bazı ilave şartlar ileri sürülebilmektedir. Aynı şekilde üretim ve tüketimde helal arayışı sadece gıda ile sınırlı değildir. Helal belgelendirme, gıda dışında (non-food) değişik hizmet alanlarını, yenilenebilir enerji, turizm hizmetleri, tarımsal işlemler ve ulaşım gibi birçok alanı kapsamaktadır. Özellikle turizm sektöründe otellerin müşteri talepleri ve uluslararası rekabet sebebiyle helal hizmet belgesi alma başvurularının arttığı gözlemlenmektedir.

 

AMACI

Helal Gıda

Helal Belgelendirme günümüzde daha çok et ve et ürünleri başlıca olmak üzere gıda kökenli üreticilere yönelik hazırlanan bir standart olarak algılanıyor olsa bile gıda, kozmetik, turizm gibi hayatımıza temas eden ve günlük tüketim veya hizmet rutinimize etki eden tüm alanlarda üretim ve hizmet sunan kuruluşlar için alınabilir ve uygulanabilir bir belgelendirme standardıdır. Uygulama ve hizmetlerinin yanısıre, SMIIC kuruluşunun oluşturmuş olduğu OIC / SMIIC 1: 2019 standardı genel şartlarını karşılayan tüm kuruluşlar denetime tabii olup bu belgelendirmeye hak kazanabilirler.

 

Sertifikalandırma süreci nasıl işliyor?

 
1.Aşama
Başvuru Formu
2. Aşama
Başvuru gözden geçirilmesi
3. Aşama
FİYAT TEKLİFİ
4.Aşama
Sözleşme
5.Aşama
PLANLAMA
6.Aşama
DENETİM
7.Aşama
Sertifikalandırma
444 3 105

BİZİ ARAYIN

View More
info@ifcglobal.com.tr

BELGELENDiRME BAŞVURUSU YAPIN

View More