Image

Sağlık Turizm Belgesi

Dünyadaki ilk örneklerinden biri olan, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde, Sağlık, Ulaştırma, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarının katkıları ve tüm sektör paydaşlarının iş birliğiyle hazırlanan “Sağlıklı Turizm Belgelendirme” programı gereğince IFC GLOBAL, Sağlıklı Turizm Belgesi" vermeye yetkili sertifikasyon kuruluşu olarak, konaklama ve yeme içme tesislerini farklı kriterler çerçevesinde uluslararası standartlara göre denetleyecektir.

IFC GLOBAL, tatilini Türkiye’de geçirecek tüm Türk vatandaşları ve yabancı ziyaretçilere, ulaşımdan konaklamaya, tesis çalışanlarından yolcuların kendi sağlık durumuna uzanan geniş bir yelpazede bir dizi alınması önerilen tedbirler için Türkiye’nin Sağlıklı Turizm Belgelendirme programı almak isteyen tesislere, denetim ve belgelendirme hizmeti sağlayarak işletmeler;

• Özel hijyen kurallarının etkin şekilde sağlanması
• İşletmenin tamamında ve çalışma ofislerinde sağlık ve hijyenik çalışma ortamının geçerli olması
• Ekipman ve ortam hava dezenfeksiyonun etkin şekilde sağlanması
• COVID-19 sürecinin etkin ve etik düzende işletmeye uyarlanması sağlanmış olacaktır.

Bu belgenin kapsam ve amacı;
Turizm sektörüne özgü;
• Havacılık (Havayolu ve Havaalanı İşletmeciliği)
• Konaklama, Yeme-İçme ve Rekreasyon (Otel, Restoran, Kafe ve Eğlence Merkezi İşletmeciliği)
• Taşıma/Transfer, Seyahat-Tur Organizasyonu (Seyahat Acentalığı ve Tur Operatörlüğü) ve Rehberlik
faaliyetleri sürdüren işletmelere ve kurumlara hijyen ve sağlık denetimi ve uygunluk değerlendirmesi yapılması ve bunlara ilişkin raporların düzenlenmesidir.
Konaklama ve yeme-içme tesislerine Turizm Bakanlığı kriterleri çerçevesinde uluslararası standartlarda denetlenerek, Sağlıklı Turizm Belgesi verilecektir.
Belgeyi alan tesisler Kültür ve Turizm Bakanlığı web sitesinden de duyurulacaktır. Sağlıklı Turizm Belgesi tesislerin görünen noktalarına asılacak ve müşteriler belge üzerindeki karekod sayesinde tesis ile ilgili tüm denetleme bilgilerine ulaşabilecektir.

Belgelendirmenin Konaklama ve yeme-içme tesislerine Katkıları* Çalışanlar, misafirler ve diğer ilgili taraflara için güvenli bir tesis olduğu Bakanlık tarafından onaylanmış olacaktır. * Çalışanlarınız, misafirleriniz ve diğer bütün ilgili taraflar üzerinde, akredite kuruluş tarafından periyodik olarak hijyen ve sağlık denetimlerinden geçen bir tesis olarak süreklilik bilincini arttırıp, güven tesis edebilirsiniz.* Kültür ve Turizm Bakanlığı web sitesinden yayınlanması ile işletmenizin tanıtımına katkı sağlayarak pandemi süresince misafir kapasitesinde artış sağlayabilirsiniz.* Sağlıklı Turizm Belgesi logosu, belgeyi alan tesislerinin görünen noktalarına asılacak ve müşteriler belge üzerindeki kare kod sayesinde tesis ile ilgili tüm denetleme bilgilerine ulaşabileceklerdir. Bu sayede tüm sürece şeffaflık kazandırmış olacaksınız.* Hamam, sauna, masaj üniteleri gibi SPA üniteleri kullanmak için tesislerin ‘Sağlıklı Turizm Sertifikası’ na sahip olmaları gerekmektedir.